AK’den İş/Master/Doktora Başvurusu İçin Referans Mektubu Almak İsteyen Eski Öğrenciler İçin Tavsiyeler

Eski bir öğrencim için referans/tavsiye mektubu yazabilmem veya bir başvurusunda beni referans olarak göstermesini onaylayabilmem için ilk/temel koşul, öğrencinin benden aldığı derslerin en azından bir tanesini (tercihen hepsini ve tercihen ilk hakkınızda) “en az 80 puanla” (100 üzerinden) tamamlamış olmasıdır. Bu koşulu yerine getirememiş olan öğrencilerime, başvurularını destekleyebilmek için referans verebilmem/olabilmem maalesef olanaksızdır. Bu ölçüt, yazacağım referans mektuplarının anlamlılığı, inandırıcılığı, etkililiği ve güvenilirliği açısından zorunlu bir ölçüttür.

Benim derslerimden aldığınız notlarınızı ve/veya mezuniyet ortalamanızı (anımsamıyorsanız) öğrenmek için varsa elinizdeki transkriptinize bakabilir veya eski veya yeni not sistemine tabi olmanıza göre öğrenci/not bilgi sistemine bağlanabilirsiniz:

Eğer yukarıdaki koşulu sağlıyorsanız ve benden referans mektubu almak yerine başvurunuzda sadece benim iletişim bilgilerimi kullanarak beni referans gösterecekseniz, o zaman lütfen önce bana bir e-posta atarak isteğinizi iletiniz ve daha sonra şu sayfadaki iletişim bilgilerimi de kullanarak başvurunuzu yapınız: http://kibritcioglu.com/iktisat/index-tr.html

Eğer akademik bir programa yapacağınız master/doktora başvurusu veya bir işe giriş sınavına yapacağınız başvuru için benden referans mektubu almak istiyorsanız lütfen önce aşağıdaki bilgileri bana e-posta ile iletiniz:

 1. Hangi kurum ve/veya program için referans mektubu istiyorsunuz?
 2. Kurumun/programın adresi? Web sayfası? Referans mektubunun kime hitaben yazılacağı?
 3. Mektup hangi dilde yazılmalı? (Türkçe/İngilizce/Almanca?)
 4. Hazır bir referans formu varsa, onun internet adresi? (Dosya pdf/doc olarak da bana e-maillenebilir.)
 5. Referans formunda sizin doldurmanız gereken bilgiler (adres, telefon num., başvurduğunuz program adı, vb.) varsa, onları da bana gönderirseniz ben o bilgileri sizin yerinize forma yazarım.
 6. Referans formu/mektubu hazır olunca mektubun size elden mi verileceği, yoksa ilettiğiniz kurum/program adresine benim tarafımdan mı postalanacağı?
 7. SBF’deki öğrenci numaranız ve mezun olduğunuz yıl ve bölüm?
 8. Benden aldığınız dersler, yarıyılları, geçme notlarınız?
 9. Benden aldığınız herhangi bir derste gönüllü sözlü/yazılı sunuş yaptı ve/veya dikkate değer bir ödev hazırladıysanız, ilgili dersin ve sunuşun/ödevin adı/konusu?
 10. Referans mektubunun en son hangi tarihe kadar postalanması veya size elden verilmesi gerektiği hakkındaki bilgi?
 11. Sizin e-posta adresiniz ve/veya cep telefonu numaranız? (Mektup hazır olunca size haber verebilmem için.)
 12. Eğer birden fazla okul/program için referans gerekiyorsa, yukarıdaki ilgili soruların hepsinin bütün kurumlar/programlar için yanıtlanması gerekmektedir.
 13. Eğer AÜSBF İktisat Bölümü’nü mezun olduğunuz/olacağınız dönemin en başarılı 5 öğrencisinden biri olarak tamamladıysanız/tamamlayacaksanız, lütfen bunu da e-postanızda belirtmeyi unutmayınız.

Lütfen “kendiniz” bir referans mektubu hazırlayarak getirip benden onu imzalamamı istemeyiniz.

Lütfen benden “genel” veya “ilgili makama” (“To Whom It May Concern”) hitaben yazılmış açık referans mektubu istemeyiniz.

Referans mektubu istemek için benimle referans mektubunun size gerekeceği tarihten lütfen “en az bir (1) ay önce” iletişim kurunuz.