Üç Konu, Üç İktisatçı, Üç Kitap

Bu kısa notta, birbiriyle çok yakından ilişkili üç konuda uzmanlaşmış olmasıyla son yıllarda çok öne çıkan üç önemli iktisatçıya (ve kitaplarına) dikkat çekmek istiyorum. Bu üç konu, üç iktisatçı ve üç kitap, özellikle iktisat öğrencileri ve/veya genç araştırmacıların ilgisini çekmeli (!), özellikle kendilerine ilginç ve güncel bir araştırma/ödev konusu arıyorlarsa… İşte o üç konu, üç iktisatçı ve üç kitap tavsiyelerim şunlar:

 

1. (Küresel) Gelir Dağılımı Eşitsizliği: Branko Milanović

Branko Milanović Branko Milanovic (2012): "The Haves and the Have-Nots: A Brief and Idiosyncratic History of Global Inequality"

Son yıllarda, “(küresel) gelir dağılımı” (“(global) income distribution”) denilince akla ilk gelen iktisatçılardan biri Branko Milanović:

Bu arada, özellikle ABD’de 2007-2009 yıllarında hızla derinleşen finansal kriz sonrasında gelir dağılımı eşitsizliğinin yaşanan ekonomik krizlerdeki rolü başka iktisatçıların da ilgisini çekmedi/çekmiyor değil. İşte bunlardan bazıları:

 

2. Yoksulluk: Paul Collier

Paul Collier Paul Collier (2007): "The Bottom Billion: Why the Poorest Countries are Failing and What Can Be Done About It"

Özellikle 2006’dan bu yana giderek artan bir biçimde birbirleriyle yakından ilişkili olarak ele alınan (bkz. Kibritçioğlu, 2011) gelir dağılımı eşitsizliği, açlık, gıda fiyatı artışları, küresel ısınma ve küresel finansal/ekonomik kriz gibi güncel sorunların bir diğeri de “yoksulluk” (“poverty”). Yoksulluk deyince araştırmalarıyla akla ilk gelenlerden birisi Paul Collier:

 

3. Ekolojik Sorunlar ve Ekonomi: Jeffrey David Sachs

Jeffrey D. Sachs Jeffrey Sachs (2009): "Common Wealth: Economics for a Crowded Planet"

“Küresel ekolojik kriz”, ekonomi ile olan büyük etkileşimi nedeniyle son on yılda giderek daha çok iktisadın/iktisatçıların gündemine girdi ve “kurumlar” (institutions) ile birlikte iktisadı ve iktisatçıların modellerini daha çok etkilemeye başladı. Jeffrey Sachs bu konuda kafa yoranların arasında ön sıralarda geliyor. Kalkınma, yoksulluk, yoksul ülkelere yapılan yardımların etkililiği ve küresel ekolojik sorunların iktisadı gibi alanlarda (zaman zaman tartışmalı da olsa) çok önemli yapıtlar ortaya koyuyor:

Ekolojik kriz ve ekoloji iktisadı konularında kuşkusuz önerilebilecek çok daha fazla iktisatçı ve kitap var. Ekolojik kriz artık iktisatçıların da (!) ihmal edemeyeceği kadar önemli bir alan. Ama onları başka bir yazıya konu yapmayı düşünüyorum.

 

Bu noktada, yukarıdaki üç kitap önerisiyle ilgili küçük bir hatırlatma yapmadan edemeyeceğim. Bu kitaplar, daha çok genel okuyucuya yönelik biçimde yazıldıkları için okunmaları (teknik ayrıntıların genelde ihmal edilmiş olması nedeniyle) oldukça kolaydır. Dolayısıyla, belki bu kitaplar aracılığıyla ilgili konulara daha kolay “giriş” yapılabilir. Ama eğer ciddi bir araştırma veya tez çalışması yapacaksanız, literatür taramanız için (bu kitapların kaynakçalarındakiler dışında) ayrıca “iktisatçıların iktisatçılar için yazdığı türden makaleleri” araştırıp bulmanız gerekeceğini unutmamak gerekir. O tür kaynakların nereden aranabileceği konusundaki tavsiyelerimi ise daha önce ayrı bir yazımın konusu yapmıştım.

 

AÜSBF Kütüphanesi

 

Doğru zamanda doğru iktisatçıların doğru makale ve/veya kitaplarını teşhis edip görüşlerinden zamanında haberdar olmak, iyi bir iktisatçı (ve öğretmen) olabilmek için şart. Bunun için, genç iktisatçılara, o an için ilgi alanlarına girmese (veya girmiyormuş gibi gözükse) de, mutlaka “yeni” çalışmaları geniş bir perspektifle izleme alışkanlığı edinmelerini tavsiye ederim. Bunun faydasını ileride er ya da geç göreceklerdir.

SBF’deki 3.-4. sınıf lisans öğrenciliğimden başlayarak (1983-85), sık sık kütüphanenin periyodik yayınlar bölümüne gidip, güncel dergilerin “içindekiler sayfalarını” periyodik olarak (!) “okuduğumu” hatırlıyorum. Bu alışkanlığımı Kiel’de doktora yaparken ZBW kütüphanesinde de sürdürmüştüm (1989-1994). 1996’dan itibaren ise, internetin hızla Türkiye’ye de girmesiyle ve küresel ölçekte gelişmesiyle birlikte bu “konu ve makale izleme” alışkanlığım elektronik ortamlara kaydı.

 

ZBW Kiel

 

İLGİLİ VE YARARLI BAZI BAĞLANTILAR

 

Print Friendly

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *