İktisatla İlgili Makale ve Kitapları İnternette Nerede Aramalı?

____________________________________________________________

İktisat öğrencileri ve araştırmacılarının ödev veya araştırmalarıyla ilgili kaynak (özellikle akademik makale) araştırırken başvurabilecekleri temel (online) kaynaklar bence şunlar:

Güncel iktisat (politikası) konularıyla ilgili çeşitli araştırma bulgu ve özetlerine ve kısa tartışmalara yer verilen çeşitli dillerdeki şu web siteleri de son yıllarda önemli birer ipucu sağlayıcı durumuna yükselmişe benziyor:

Ağırlıklı olarak Türkiye ekonomisiyle ilgili kaynak arayanlar ise, belki şu sitelerden yararlanabilirler:

Belki bunlara, kitap taraması için bazı üniversitelerin online tarama sistemleri de eklenebilir:

Bizim lisans ve yüksek lisans öğrenciliğimiz döneminde (1981-1988) Journal of Economic Literature (JEL) dergisinin SBF kütüphanesindeki basılı nüshalarını inceler veya doğrudan doğruya kütüphanedeki dergilerde kaynak araştırması yapardık. Oysa artık JEL‘deki (JEL sınıflandırma sistemine göre endekslenen) makale/kitap künyelerine üniversite kütüphanelerindeki hazır CD-Rom‘lardan (abone olmak kaydıyla) veya arşive abone olunan üniversitelerdeki bilgisayarlardan online olarak (1969-2013) kolayca ulaşılabiliyor.(*) Dahası, aynı yolla, pek çok makalenin kendisine pdf formatında da ulaşılabiliyor. Ülkemizde, bazı üniversitelerin, kendi mensuplarına ve öğrencilerine artık belirli koşullara uymaları ve gerekli ayarları yapmaları kaydıyla evlerindeki kişisel bilgisayarlarından söz konusu elektronik arşivlere erişim hakkı verdiklerini de belirtmek lazım (örnek: Ankara Üniversitesi).

Son yıllarda, EconPapers, öğrencilerime tavsiye ettiğim en önemli makale tarama kaynağı durumunda. Çünkü bu arşivden, (en azından tarama aşaması itibariyle) üniversite dışındaki bilgisayarlardan da ücretsiz biçimde yararlanılabiliyor. EconLit‘e ek olarak bu arşivde, tartışma/çalışma makaleleri (discussion/working papers) de (yani henüz yayınlanmamış olan makaleler (articles) de) endeksleniyor. Örneğin MPRA ve NBER arşivlerindeki çalışmalara da EconPapers’tan ulaşılabiliyor. SSRN/ERN arşivi ise, (kısmen) ücretli olduğu için EconPapers’e kıyasla kullanıcılar açısından pek kullanışlı bir arşiv değil.

Econtürk bir zamanlar, özellikle Türkiye ekonomisiyle ilgili ve Türkçe makaleler açısından göreli üstünlüğe sahip (ilk) yerli internet arşivi idi. Ancak Dr. Etem Karakaya‘nın büyük özveri ve çabalarıyla kurulan bu arşiv, (bildiğim kadarıyla) maalesef uzun zamandır güncellenmiyor. Yine de sitenin kapatılmamış olması sevindirici. 2013 yılı itibariyle, artık Econtürk’ün yerine, yukarıda belirttiğim ve genelde sadece iktisat alanı için hazırlanmış olmayan arşivlerde ve/veya üniversite kütüphanelerinde kaynak (makale ve/veya kitap) aramak gerekiyor.

Bu ve diğer makale araştırma kaynakları hakkında çok daha ayrıntılı bilgi almak için, mutlaka Dr. N. Emrah Aydınonat‘ın (2006) “İktisat Öğrencileri için Ödev Yazma Rehberi” (pdf / html) adlı çalışmasına bakılmasını öneriyorum.

(*) Örneğin, Ankara Üniversitesi’ne bağlı fakültelerden ulaşılabilecek veritabanlarının bir listesine, http://kutuphane.ankara.edu.tr  adresinden erişilebilir. Bu veritabanlarından EbscoHost içinde, online tarama yapılabilecek EconLit arşivi de yer alıyor. Listedeki iktisatçılar için önemli veritabanlarından bir diğeri de JSTOR.

____________________________________________________________

İKTİSAT ÖĞRENCİLERİ VE GENÇ ARAŞTIRMACILAR İÇİN BAZI YARARLI VE İLGİLİ TAVSİYE VE BAĞLANTILAR:

 •  Öğrenci olarak bir ödev/tez hazırlamakta iseniz, lütfen ilk iş olarak internetten adresini saptadığınız bir veya birkaç öğretim üyesine email atarak (kendinizi bile tanıtmadan!) kaynak istemeyiniz. Bu, size cevap verilmesi olasılığını fazlasıyla düşürür. Önce kaynakları internetteki bu ve benzeri sitelerden de yararlanarak kendiniz araştırıp, gerekiyorsa kütüphanelerde de bir süre çalıştıktan sonra, ancak bulduklarınız yeterli olmuyorsa veya konunun belirli bir alt alanı hakkında ek kaynağa ihtiyacınız varsa, hocanız, danışmanınız ve/veya “internetteki diğer hocalarla” iletişim kurarak onlardan yardım isteyiniz.
 •  Tezinizle ilgili olarak konu, kaynak ve çalışma planı tavsiyesi almanız gereken ilk kişi, kesinlikle sizin resmî tez danışmanınızdır. Tez araştırmanızın her aşamasında mutlaka onun danışmanlığında ve onunla uzlaşarak yol alınız. Başka öğretim üyelerinden tezinizle ilgili yardım istemek için, mutlaka kendi danışmanınızdan olumlu görüş alınız. Ancak onun onayını ve tavsiyesini aldıktan sonra, başka öğretim üyeleriyle iletişim kurup genel olmayan, sınırlı-spesifik konular hakkında yardım-görüş isteyiniz. Çünkü sonuçta ilk ikna etmeniz gereken kişi, kendi tez danışmanınız olacaktır, sizi belki de danışmanınızın kabul etmeyeceği konu, kaynak veya yaklaşımlara yönlendirme ihtimali olan “başka (tanı(ş)madığınız!) hocalar” değil.
 •  İntihal ve akademik sahtekarlık “kötü”dür: Retraction Watch, Plagiarism, “Plagiarism in Economics“, “NEA’nın seçtiği ‘intihal okumaları’“.
 •  Ödev, makale veya tez hazırlarken “kopyala-yapıştır” (copy-paste) uygulamalarından kaçınınız: Plagiarism Detectors.
 •  Ödev veya tez yazarken “para karşılığında ödev/tez satılan/hazırlanan” sitelerden uzak durunuz.
 •  Türkiye ekonomisiyle ilgili istatistiksel veri arayanlar için bazı öneri, bilgi ve değerlendirmelerimi bu günlükte “2007” ve “2013“te iki ayrı kısa yazıda ele almıştım. Siz de veri aramaktaysanız, belki o sayfalara da bakmanız sizin için yararlı olabilir.

____________________________________________________________

NOT: Bu günlük yazısı, ilk olarak 23 Ekim 2007‘de yayınlanmış, fakat 21 ve 24 Mayıs 2013 tarihlerinde (internet adresi değiştirilmeksizin) güncellenmiş ve biraz genişletilmiştir. Bu sayfaya, ileride yeniden güncellense bile yine aynı internet adresinden ulaşabilirsiniz.

İlk Yayın Tarihi: 2007/10/23, 17:35 (Ankara)
Son Güncelleme: 2013/05/24, 23:02 (Paris)

Print Friendly

One thought on “İktisatla İlgili Makale ve Kitapları İnternette Nerede Aramalı?

 1. Hocam,

  Zamanınızı ayırıp, bu bilgileri blog’a taşıdığınız için gerçekten teşekkürler.

  Hocalar, hep sorulduğu zaman söylerler ama, nedense pek azı yazıya döker bildiklerini.

  Çok teşekkürler tekrar.
  Iyi çalışmalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *