Sunum: “G20 2011 Gündemi Hakkında Türkiye Perspektifinden Kısa Bir Değerlendirme”

Hazine Müsteşarlığı tarafından 10.2.2011’de (14:00-16:00) düzenlenen “G20 2011 Bilgilendirme Toplantısı”nda kısa bir değerlendirme yaptım.

Bu kısa değerlendirmede, 2011’de Fransa’nın başkanlığında yapılan/yapılacak G20 çalışma ve toplantıları için Fransa tarafından öngörülen gündem önceliklerini, özellikle Türkiye’nin perspektifinden ele aldım. Özetle, bir gündem maddesi olarak, “gıda ve enerji emtiası fiyatlarındaki aşırı dalgalanmaların önlenmesi” konusundaki çabalara Türkiye’nin de aktif biçimde katılmasının önemini vurguladım. Ayrıca, ekonomik aktörlerin “aşırı-risk alma” davranışlarının dizginlenmesine yönelik uluslararası çabalara da, ekonomik ve finansal krizlerin önlenebilmesi amacıyla yoğun destek verilmesi gerektiği üzerinde durdum.

Değerlendirmede kullandığım sunum dosyasının güncelleştirilmiş ve kısaltılmış versiyonunu http://ankara.academia.edu/AykutKibritcioglu/Papers/423075/ veya http://kibritcioglu.socionet.ru/files/Hazine_G20_2011-Cannes.pdf adresinden indirebilirsiniz.

Print Friendly

One thought on “Sunum: “G20 2011 Gündemi Hakkında Türkiye Perspektifinden Kısa Bir Değerlendirme”

  1. Yüksek lisans tezi hazırlamakta olan bir öğrenciyim ve kaynak kullanımında bu kadar atıf yapılan birini merak ederken blog unuza kadar geldim. Öncelikle iktisat bilimine katkılarınız için teşekkürü bir borç bildim ve bunu iletmek istedim. Tez konumda ampirik bir sınama yapacağız danışman hocamla, finansal baskı endeksi bağlamında 2008 krizini Türkiye için sınamaya çalışıcağız. FBE hakkında bana kaynak gösterirseniz, yorumları bile okuduğunuza tanık olup size hayranlığım bir kat daha artacak…

    İyi çalışmalar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *