The Economist’e Göre “Geleceğin Sekiz İktisatçısı”

İngiliz The Economist Dergisi, 3 Ocak 2009 sayısında, “Emerging Economists: International Bright Young Things” başlıklı bir yazı yayınlanacak. Bu makalede, iktisat dünyasında gelecek vaad eden genç iktisatçılarla ilgili tahminlerde bulunuluyor.

Yazının girişinde, dergi; bundan 20 yıl önceki benzer bir yazılarında (2008’de Nobel ödülü alan) Paul Krugman‘ın da aralarında bulunduğu sekiz genç iktisatçıyı, bundan 10 yıl önceki bir başka yazılarında ise aralarında Chicago Üniversitesi’nden Steven Levitt‘in (2005’te yayınlanan Freakonomics adlı ünlü kitabın ortak yazarı) ve Harvard Üniversitesi’nden Michael Kremer‘in de bulunduğu başka genç sekiz iktisat yıldızını teşhis ettiklerini belirtiyorlar.

2008 yılı itibariyle, The Economist‘in önder iktisat otoritelerine sorarak belirlediği 50 genç iktisatçı arasından seçtiği ve doktora derecesini son 10 yıl içinde almış olan yeni nesil sekiz iktisatçı ve çalıştıkları üniversiteler şöyle:

Bundan 10 yıl kadar önce The Economist‘te yayınlanan “Journey Beyond the Stars” başlıklı yazıda saptanan 1998 yılının sekiz yıldızının tam listesi şöyleymiş:

The Economist‘in 1988 yılı yıldız iktisatçılar listesini de vererek derginin listelerini tamamlayalım:

Daha çok makroiktisatçıların bulunduğu 1988 yılı listesindeki iktisatçıların 8-9 tanesinin bugünkü büyük şöhretleri dikkate alındığında, The Economist‘in 2008 yılı tahminlerinde yer alan genç iktisatçıları önümüzdeki yıllarda yakından izlemenin iyi bir fikir olacağı ortada.

Son olarak, 2005 yılında, Radikal Gazetesi‘nde Türkiye’nin gelecek vaad eden genç iktisatçılarıyla ilgili bir haber yayınlandığını belirtmem gerekiyor. İlgilenenlere, Radikal‘in 9.9.2005 günkü nüshasında Özer Turan imzasıyla ve “Gelecek Vaat Eden 10 Ekonomist” başlığıyla yayınlanan yazıyı okumalarını tavsiye ederim.

Print Friendly

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *